poniedziałek, 18 grudnia 2017

Obiad z perspektywą na najważniejsze dzielnice Pragi





Hanavský pawilon leżący na Wzgórzu Letná to pamiątka po Powszechnej Ziemskiej Wystawie Jubileuszowej z 1891 roku. Neobarokowy obiekt stanął trzy kilometry od samej wystawy. Warto zajrzeć do niewielkiej restauracji z niesamowitym widokiem 
z tarasu na panoramę Pragi

Letenské sady 173








niedziela, 10 grudnia 2017

Rewelacyjna rozrywka dla każdego, bez względu na wiek i płeć




       Kolejkowo to największa makieta kolejowa w Polsce. Pierwsza powstała we Wrocławiu, w dawnym budynku Dworca Świebodzkiego. Druga znajduje się w gliwickim centrum handlowym Europa. Niestety nie miałem jeszcze okazji, żeby odwiedzić Kolejkowa ze stolicy Dolnego Śląska, za to wreszcie udało mi się zajrzeć do zminiaturyzowanego Górnego Śląska. Na gorące powiem krótko; tego nie da się opisać, to trzeba koniecznie zobaczyć! Przygotujcie się na kilkugodzinną niesamowitą podróż do świata, który zachwyci zarówno dorosłych, jak i najmłodszych. 





      W pierwszej sali trafiamy na westernową wersję GliwicPrócz jeżdżących pociągów, mamy pływający wycieczkowy statek. 





     Druga sala to współczesna miniatura Gliwic, Katowic oraz Rudy Śląskiej Hebzie





     W trzeciej, ostatniej sali pokazano wymyślone miasteczko Kolejkowo Dolne.





     Dodatkowo na kilku mniejszych stołach pokazano między innymi dinozaury, polskie lotnisko, crossowe zawody, średniowieczy zamek oraz przystań marynarki wojskowej.  







       Prawdziwym smaczkiem jest deszcz, który dosłownie zalewa jedną z ulic oraz rodzajowe scenki odbywające się po zmroku, kiedy to w zgaśnie oświetlenie. Żeby zobaczyć trzeba zajrzeć w w okna na przykład jednej z kamienic, knajpy czy pubu. Uwaga, nie które przeznaczone jedynie dla osób pełnoletnich! 







      Bez dwóch zdań Kolejkowo to jedna z najważniejszych atrakcji Śląska. Niewątpliwym atutem gliwickiej makiety jest jej lokalizacja. Centrum Europa znajduje się nieopodal na skrzyżowania autostrady A1 i A4. Nawet podczas weekendu nie ma większego problemu ze znalezieniem miejsca do parkowania. Nadmienię jeszcze, że wystawa jest otwarta przez rok, łącznie ze świętami w godzinach od 10 do 18. Cena biletu ulgowego to 15.00zł. osoba dorosła płaci 19.00zł, zaś dzieci do lat trzech mają wstęp wolny. 










          

         

              
             

niedziela, 3 grudnia 2017

Cudna panorama Pragi ze wstydliwą historią w tle




Praga otoczona jest licznymi wzgórzami, z których rozciągają się przepiękne widoki na miasto. Jednak bez wątpienia lokalizacją z najlepszą perspektywą na czeską stolicą jest Letná. Nie może być inaczej, skoro to właśnie tam w latach 1955-1962 stał największych na świecie monument Józefa Stalin! To jeden z nielicznych pomników, o którym prażanie woleliby zapomnieć.














niedziela, 26 listopada 2017

Legenda o nadprzyrodzonym mieczu i kociej wierności


 

 Piaskowa statua z 1886 roku przedstawiająca średniowiecznego rycerza Bruncvíka znajduje się "poza" Mostem Karola, przy schodach prowadzących na wyspę Kampa. Posąg przedstawia młodego mężczyznę trzymającego w lewej ręce potężną tarczę z herbem Starego Miasta oraz złoty miecz w prawej dłoni. Według legendy przemierzał on świat, co rusz wpadając w nieliche opresje. Zawsze ratował go wierny lew oraz mający magiczne moce miecz, który ścinał każdego wroga, jeśli jego właściciel krzyknął Všem hlavy dolů!”, czyli „Wszystkim głowy na dół!". 



     Koci towarzysz pozostał przy swoim panu, aż do jego śmierci, po czym z tęsknoty zmarł przy jego grobie. Według innego podania magiczny oręż zamurowano w jednym z filarów Mostu Karola. Kiedy Królestwo Czeskie znajdzie się w wielkim niebezpieczeństwie, z wnętrze góry Blanik zjedzie na koniu święty Wacław ze swoimi druhami, wydobędzie miecz i odniesie ostateczną wiktorię nad wrogiem ojczyzny. Pikanterii całej opowieści nadaje fakt, iż po powodzi w 1890 roku wewnątrz kamiennego filara znaleziono zadrzewiały miecz. 



      Ponieważ pomnik stanął w miejscu figury zniszczonej przez szwedzkie wojska w 1648 roku, inna nazwa pojawiająca się w przewodnikach to Kolumna Rolanda, bowiem to jego "postać" prawdopodobnie została uszkodzona w XVII wieku i wpadła do Wełtawy


        Na Wyspie Kampa można wstąpić na na przekąski lub na kufel piwa do bistro nazwanego imieniem naszego bohatera. Przy najbliższej wizycie w Pradze nie omieszkam tam zajrzeć, z nadzieją, iż nie nie podają tam browara z serii Bruncvík dostępnej w kilku wersjach w Kauflandzie, gdyż jest ono naprawdę podłej jakości... 






wtorek, 21 listopada 2017

Trzydzieści jeden posągów na długości nieco ponad pół kilometra


   


    Spacerując, a raczej przeciskając się w żółwim tempie przez ciżbę rozentuzjazmowanych turystów,po Moście Karola, trudno go sobie wyobrazić bez kilkudziesięciu rzeźb umieszczonych po obu stronach. Jednak to połowy XVII wieku był tam jedynie drewniany krucyfiks. Od kiedy jezuici postawili rzeźbę św. Jana Nepomucena, najsłynniejszych praski most stał się "spichlerzem" wielu, mniej lub bardziej udanych, posągów. Do 1714 roku wykonano 25 rzeźb. Ostatnie dzieła pochodzą z przełomu XIX i XX stulecia. Dzisiaj ich liczba wynosi 31. 



      
    Żeby móc w względnej ciszy i spokoju przyjrzeć się owym figurom, przyjść na Most Karola albo tuż po wschodzie słońca- choć już wtedy zdarzyło mi się spotkać Azjatów mających sesję ślubną- albo zimą czy też wczesną wiosną. Ponieważ gołębie zadomowiły się nie tylko na krakowskim rynku, większość duchownych i czeskich bohaterów ma dosłownie i w przenośni przesrane... 












czwartek, 3 sierpnia 2017

Współczesna wizja św. Wacława






Pałac Lucerna stojący na najważniejszym praskim placu czyli Václavské náměsti, był budowany w latach 1907-1921 przez dziadka Václava Havla, byłego prezydenta Czeskiej Republiki. Początkowo budynek miał pełnić rolę stadionu do hokeja, ale zmieniono koncepcję i obecnie w jego skład wchodzi kultowe Kino Lucerna, Pasaż Handlowy z ekskluzywnymi butikami pełnymi markowych ubrań od światowych projektantów mody oraz sympatyczny bar muzyczny. 



Jednak tym, co przyciąga rzesze turystów do środka jest specyficzna rzeźba autorstwa Dawida Ĉern`ego. Koń to parodia pomnika przedstawiające Świętego Wacława na Koniu, która stoi ledwie kilkaset metrów dalej. Zwierzę z Pałacu Lucerna jest martwe i wisi do góry nogami, z wywieszonym językiem. Król czeski, choć ma tą samą pozę co na pierwowzorze, siedzi na brzuchu konia. Ekstrawagancki artysta unika odpowiedzi na temat symboliki dzieła, jednak wielu uważa, że forma krytyki prezydenta kraju, Václava Klausa




Prócz oryginalnej rzeźby, warto również zobaczyć przepiękne witraże na półpiętrze.