czwartek, 23 lutego 2017

Burzliwa historia krzyżackiej twierdzy

        

      Krzyżacka twierdza w Kwidzynie to drugi zamek wybudowany przez zakon w Polsce. Pierwsze prace ruszyły na przełomie XIII i XIV wieku. Pod koniec XIV wieku ukończono imponujące Gdanisko. Przez lata była to siedziba kapituły pomezańskiej. Kilkakrotnie dochodziło do uszkodzeń. Pierwszy raz podczas odbicia miasta przez wojska polskie w 1478 roku. W 1520 roku kolejne zbrojne działania polaków zniszczyły kapitułę i zamek biskupi. W 1728 roku południową część przekształcono w wojskowy magazyn, a niektóre pomieszczenia zaadaptowano na cele więzienne. Zamek pełnił rolę sądu i więzienia, aż do 1935 roku, kiedy to Niemcy postanowili przemianować go na szkołę dla Hitlerjugend. Po kroczeniu do Kwidzyna wojsk Armii Czerwonej w 1945  splądrowano wnętrza Zamku, jednak sama konstrukcja nie została naruszona. W 1949 twierdza trafiła w ręce Ministerstwa Kultury i Sztuki, które w latach 90-tych otwarto w środku Muzeum miasta Kwidzyn






     Choć Kwidzyn nie posiada zbyt wielu zabytków, może poszczycić się sporej wielkości aquaparkiem oraz szeregiem miejsc do aktywnego wypoczynku. 









niedziela, 19 lutego 2017

W cieniu "Gingera i Fred"





     Tańczący Dom zwany również Ginger i Fred należy do najczęściej fotografowanych budynków w Pradze. Jednak mało kto wie, że ulice otaczające oryginalny biurowiec mogą pochwalić się wieloma pięknymi kamienicami. Dzisiaj zapraszam na spacer Gorazdovą, która według mnie należy do jednych z najładniejszych w całym Nowym Mieście. Polecam przyjrzeć się domowi "U Kapinu". Barwne malowidło nad najwyższym piętrem to prawdziwe arcydzieło. 




















poniedziałek, 13 lutego 2017

Perła Alzacji




Colmar wraz z okolicą posiada specyficzny mikroklimat sprzyjający szybkiemu zawijaniu się pączków na krzakach. Colmar to prawdziwy klejnot regionu. Miasto swój urok zawdzięcza przenikaniu się różnych stylów architektonicznych; romański, gotyk, barok, rokoko i secesja. Restauracja Koïfhus (dawniej siedziba celników), Maison des Têtes, Maison Pfister, to przykłady najstarszych kamienic zachwycających przepychem i bogactwem detali.





XIX wieczni artyści lubowali się w ozdabianiu domów satyrystycznymi ilustracjami pokazujących barwne życie średniowiecznym poetów-wagabundów. Do dzisiejszych czasów zachowało się kilka budynków z tymi rysunkami, które zwie się Hansi.





Colmar zawsze przyciągało sławne osobistości. Niemiecki dyplomata Lazarus von Schwendi, który przywiózł” do Alzacji szczep Pinot gris zwany wtedy Tokay d`Alsace, rzeźbiarz Frederik Barthold, autor nowojorskiej Statuy Wolności- na rondzie, przy wjeździe do miasta, postawiono miniaturę tej słynnej budowli, malarze Grünewald i Schonaguer, rewolucjonista Jean François Reubell, filozof Voltaire czy Generał Rapp, to znani miłośnicy alzackiego miasta.



W połowie lipca w Colmar zaczyna się kilkudniowy Festiwal Międzynarodowej Muzyki Klasycznej, którego zwycięzcę określa się nieformalnym mistrzem świata w tej muzycznej kategorii. W sierpniu warto przyjechać do Colmar na Foire Aux Vins. Są to najbardziej prestiżowe i atrakcyjne Targi Wina we Francji. Trwające przez cały tydzień od 15 sierpnia są doskonałą okazją do spróbowania najlepszych Alzackich win oraz serwowanych do pyszności z alzackiej kuchni.



Dla tych, którzy będą zwiedzać Alzację późną jesienią polecamy uczestnictwo w kilkudniowym Festivités de la Nativité (Przygotowanie na narodziny Chrystusa), który zaczyna się na cztery tygodnie przed Bożym Narodzeniem. 











poniedziałek, 6 lutego 2017

Narodowy czeski panteon



Na cmentarzu wyszehradzkim pochowanych jest ponad 600 wybitnych postaci zajmujących się sztuką lub kulturą. Najwybitniejsze osoby spoczęły w mauzoleum zwanym Slavinem, który zaprojektował Antonin Wiehl. Nad tablicą z nazwiskami widnieje napis „Choć umarli, ciągle mówią”. Ma formę katakumby z marmurowym posagiem, na którym nachyla się skrzydlata postać będąca alegorią Geniusza Ojczyzny, a po obu stronach widnieją pomniki Ojczyzny pogrążonej w żałobie i Ojczyzny Triumfującej. Znajdują się tam szczątki 54 wielkich Czechów, w tym trzech kobiet. Pierwszy trafił tam zmarły w 1901 roku poeta, prozaik i tłumacz Juliusz Zeyer, a ostatni w 1996 roku dyrygent i kompozytor Josef Mysbelk.




Poeta Jan Neruda spoczywa w grobie z czarnym marmurowym krzyżem (numer III/25), ponieważ nie chciał pochówku na Slavinie, tylko na cmentarzu. Bedřich Smetana ma nagrobek w formie antycznego obelisku (numer V/40). Muzyk Antoni Dvořák (numer XII/47) ma grób ozdobiony złotymi strunami harfy. 




Pisarz Karel Čapek spoczywa pod kolumną w kształcie przydrożnej kapliczki (numer XII/47). W miejscu, gdzie powinna widnieć figura Chrystusa lub Matki Boskiej, jest herb Czechosłowacji oraz kamienna miska,- umieszczono ją na życzenie zmarłego, który pragnął, żeby ptaki przylatywały na jego mogiłę, by napić się wody. Milada Horáková prawniczka, bohaterka ruchu oporu podczas II wojny światowej skazana w 1950 roku na śmierć leży pod numerem.



Ekspresyjny jest nagrobek aktora Vlasty Buriana w postaci dwóch gestykulujących dłoni (numer IX/64). 




Miejsce spoczynku piosenkarza Waldemara Matuški tworzy brązowa marmurowa płyta z napisem Sbohem Lásko („Żegnaj miłości”) i zarysem gitary.









środa, 1 lutego 2017

Pomorska wioska cudów





     Rodowo Duże to wioska jakich pełno na północy Polski. Zdewastowane drogi wołające o pomstę do nieba, do tego jedynie dwa sklepy okupowane przez "stałych bywalców" , no i oczywiście kościół. Jednak co roku, na przełomie czerwca i lipca, odwiedza ją kilkudziesięciu artystów z całej Polski. Po kilkudniowym plenerze w miejscowości pojawiają się rzeźby, które sprawiają, że przydomek "wioska cudów" przestaje wywoływać zdziwienie. 



         Ponieważ w sąsiednim Rodowie Małym znajduje się sporej wielkości jezioro dysponujące plażą i miejscami do połowu ryb, a w Pałacu można znaleźć miejsca noclegowe, śmiało można polecić ją jako świetną bazę wypadową. Bowiem okolica słynie z krzyżackich zamków. Zarówno Kwidzyn, Sztum oraz Malbork znajdują się od Rodowa w promieniu kilkunastu lub kilkudziesięciu kilometrów.