poniedziałek, 6 lutego 2017

Narodowy czeski panteon



Na cmentarzu wyszehradzkim pochowanych jest ponad 600 wybitnych postaci zajmujących się sztuką lub kulturą. Najwybitniejsze osoby spoczęły w mauzoleum zwanym Slavinem, który zaprojektował Antonin Wiehl. Nad tablicą z nazwiskami widnieje napis „Choć umarli, ciągle mówią”. Ma formę katakumby z marmurowym posagiem, na którym nachyla się skrzydlata postać będąca alegorią Geniusza Ojczyzny, a po obu stronach widnieją pomniki Ojczyzny pogrążonej w żałobie i Ojczyzny Triumfującej. Znajdują się tam szczątki 54 wielkich Czechów, w tym trzech kobiet. Pierwszy trafił tam zmarły w 1901 roku poeta, prozaik i tłumacz Juliusz Zeyer, a ostatni w 1996 roku dyrygent i kompozytor Josef Mysbelk.




Poeta Jan Neruda spoczywa w grobie z czarnym marmurowym krzyżem (numer III/25), ponieważ nie chciał pochówku na Slavinie, tylko na cmentarzu. Bedřich Smetana ma nagrobek w formie antycznego obelisku (numer V/40). Muzyk Antoni Dvořák (numer XII/47) ma grób ozdobiony złotymi strunami harfy. 




Pisarz Karel Čapek spoczywa pod kolumną w kształcie przydrożnej kapliczki (numer XII/47). W miejscu, gdzie powinna widnieć figura Chrystusa lub Matki Boskiej, jest herb Czechosłowacji oraz kamienna miska,- umieszczono ją na życzenie zmarłego, który pragnął, żeby ptaki przylatywały na jego mogiłę, by napić się wody. Milada Horáková prawniczka, bohaterka ruchu oporu podczas II wojny światowej skazana w 1950 roku na śmierć leży pod numerem.



Ekspresyjny jest nagrobek aktora Vlasty Buriana w postaci dwóch gestykulujących dłoni (numer IX/64). 




Miejsce spoczynku piosenkarza Waldemara Matuški tworzy brązowa marmurowa płyta z napisem Sbohem Lásko („Żegnaj miłości”) i zarysem gitary.









Brak komentarzy: