środa, 20 stycznia 2016

Brama Prochowa - symboliczny pomost między Starym i Nowym Miastem



XVI-wieczną Prašna Brána stojącą na rogu náměsti Republiky i Na Přikopě złączono niewielkim pomostem z secesyjnym Domem Miejskim. Początkowo pomysł wydawał się, jeśli nie kontrowersyjny, to co najmniej ekstrawagancki. Obecnie jednak stanowi doskonały przykład tego, co osobiście najbardziej uwielbiam w praskiej architekturze, czyli mnogość stylów. Tak duża liczba zabytków pochodzących z tak wielu epok potrafi przyprawić o zawrót głowy. Nic jednak dziwnego, skoro przez stulecia w miejscu dzisiejszej Pragi istniało obok siebie kilka pomniejszych miast, które dopiero z czasem połączyły się w jeden organizm. 



Budowę bramy, która rozpoczynała Drogę Królewską wiodącą na Zamek Praski na Hradczanach- w drugą stronę prowadził trakt wschodni z Kutnej Hory - zainicjował w 1475 roku mistrz Wacław, a trzy później dzieło kontynuował jego uczeń mistrz Rejsek. Jej fundatorem był czeski król Władysław Jagiellończyk mający nieopodal swój dwór. Prašna Brána wraz z dwunastoma innymi bramami tworzyła ówczesny system obronny miasta.  
  



Nazwa renesansowo-gotyckiej budowli wzięła się od faktu, iż w XVII i XVIII wieku jej przeznaczeniem było przechowywanie prochu strzelniczego. Fakt ten miał tragiczny skutek w 1757 roku, kiedy to podczas oblężenia miasta przez wojska pruskie trafiła ją zabłąkana kula wywołując potężną eksplozję, która prawie doszczętnie zniszczyła budowlę. Odbudowa ją pod koniec XIX wieku, dodając rzeźby czeskich królów; Jerzego z Poděbrad, Władysława II i Przemysława Otokara II. 



W sezonie turystycznym Brama Prochowa dostępna jest do zwiedzania- w środku mieszczą się tematyczne wystawy. Ze szczytu rozciąga się piękna panorama Pragi. Brama prochowa to świetny punkt na rozpoczęcie zwiedzania Starego lub Nowego Miasta.  







Brak komentarzy: