czwartek, 10 marca 2016

Ulica Mostecká stanowi wyjście lub wejście na Most Karola



       
   
    Niewielką uliczkę codziennie przemierza mnóstwo osób, zwłaszcza turystów zmierzających ku Hradczanom i dzielnicy Mala Strana. W drugą stronę przez ulicę Mostową wchodzi się na Most Karola przechodzą pod sklepieniem Małostrańskiej Wieży Mostowej. 

Wejście na Most Karola od strony Hradczan i Małej Strony 


     Wchodząc na ostatnią część Traktu Królewskiego- zaczynając od Wieży Prochowej na Starym Mieście- warto na chwilę przystanąć, by przyjrzeć się kilku ciekawym kamienicom. 

         




Dom Saski (Saský dům), numer 1/55
Fragmenty wspaniałej posiadłości, którą w drugiej połowie XIV wieku Karol IV ofiarował saskim książętom. Pozbyli się oni pałacu w 1409 roku. Do dnia dzisiejszego zachował się renesansowy portal z końca XVI stulecia.  

         



Wielka Ryba (U veliké velryby) numer 2/59
Renesansowa kamienica leżąca na dawnym dziedzińcu Episkopatu Pragi. Obecne elementy klasycyzmu datowane są na początek XIX wieku.



Czarny niedźwiedź (U černého medvěda zwany U Salvátora) numer 4/53
Kamienica z gotyckimi piwnicami zachowanymi do dzisiaj. Barokowa fasada z I połowy XVIII wieku. Między piętrami znajduje się rzeźba przedstawiająca czarnego niedźwiedzia na łańcuchu.


Trzy Czerwone Serca (U tří červených srdcí), numer 13/278
Gotycki dom z elementami renesansu z 1598 roku oraz XVIII-wieczną barokową fasadą. Obraz Zwiastowanie Maryi Panny namalowano przed 1762 rokiem.  




Pałac Kauniców (Kounický palác), numer 15/277
Gmach powstał z połączenia dwóch miejskich domów gotyckich. W latach 30-tych XX wieku Czechosłowacja, Rumunia i Jugosławia zawarły sojusz zwany Małą Ententą. Władze Czechosłowacji przyznały zaprzyjaźnionym krajom prawa zakupu okazałych, zabytkowych pałaców na siedziby dyplomatycznych placówek. Rząd w Belgradzie ulokował się w Pałacu Kauniców. Po rozpadzie Jugosławii, w budynku pojawili się ambasadorzy Serbii.

Brak komentarzy: