poniedziałek, 16 listopada 2015

Nerudova - dawna arteria łącząca Praski Zamek z Mala Strana



      Jedna z najbardziej reprezentatywnych ulic w Pradze. Nazwa wzięta od pisarza Jana Nerudy, który żyjąc w XIX zasłynął pięknymi portretami z życia dzielnicy Mala Strana. W kilku zabytkowych kamienicach ulokowały się ambasady europejskich państw. Zdecydowanie jedna z moich ulubionych ulic w stolicy Czech, którą najlepiej zwiedzać wczesnym rankiem bądź późnym wieczorem, inaczej ciężko znaleźć "wolne miejsce", by móc podziwiać wspaniałe budynki, nie mówiąc o zrobieniu ciekawego zdjęcia. 
       

Mało miejsca, pełno turystów i śliczne kamienice, czyli Nerudova w pełnej krasie 

Poniżej kilka zdań o wybranych zabytkach. 

Morzinský palác, numer 5/256
 
Ambasadę Rumunii wyróżniają dwie olbrzymie rzeźby Maurów, dłuta Ferdinanda Brokoffa, które podtrzymują zdobiony balkon. Według miejscowej legendy w nocy posągi ożywiają i wędrują po Pradze. 





Czerwony Orzeł (U červeného orla), numer 6/207

 
Gotycki gmach z początku XV wieku, później przebudowany w stylu barokowym. Znak domu w postaci wypukłego obrazu z czerwonym orłem pochodzi z 1633 roku.







 

U Czerwonego Baranka (U červeného beránka), numer 11/253 

 
Barokowa kamienica z końca XIX wieku. Fasadę zdobi wizerunek Matki Boskiej oraz figurka Czerwonego Baranka. Mieszkał w nim czeski historyk i krytyk literacki, A. Novák.

  
Pod Trzema Skrzypcami (U tří housliček), numer 12/210

 
Gotycka kamienica przebudowana w 1618 roku na styl barokowy. Znak domu w postaci trzech złączonych skrzypiec nawiązuje do faktu, iż jego właścicielami były rodziny muzyków, z których najsłynniejszy to Edinger, założyciel pierwszej w Pradze szkole uczącej grać na skrzypcach.


Valkounský dům, numer 14/211
 
Gotycki dom przebudowany na styl renesansowy w 1704 roku. Między II a III piętrem widnieje owalny fresk ukazujący Świętą Trójcę. Nad lewym wejściem widać głowę mitologicznej Meduzy.


U sv. Jana Nepomuckého, numer 18/213

 
Zbudowany w stylu renesansowym w 1566 roku. Ciekawy jest kamienny wazon z wizerunkiem św. Jana Nepomucena na chmurach z 1730 roku. Na poddaszu stoi figura św. Floriana.

 
 
Thun-Hohenšteinský palác, numer 20/214
 
Zbudowany pod koniec XVII wieku dla rodziny Kolowratów, a od 1924roku siedziba włoskiej dyplomacji. Herbowe ptaki rodu roztaczają skrzydła nad wejściowymi drzwiami.





 

Złoty Klucz (U zlatého klíče), numer 27/243

 
Renesansowy budynek z charakterystycznym znakiem- złoty klucz w zdobionej barokowej kasecie z 1844 roku.





 

Pod Złotym Kołem (U zlatého kola), numer 28/217 

Renesansowa kamienica ze znakiem w kształcie złotego koła z 1634 roku.


Bretfeldský palác, numer 33/240 
 
Barokowa kamienica przebudowana w 1765 roku. Relief św. Mikołaja w otoczeniu aniołów to dzieło Platzera. Właściciel, Hrabia Bretfeld zgromadził obszerne kolekcje książek i obrazów. W domu odbywały się koncerty, na które przychodził Mozart i Casanova.





 

Złota Podkowa (U zlaté podkovy), numer 34/200
 
Renesansowy gmach przerobiono na styl barokowy z początkiem XVIII wieku. W 1749 roku J. Bischof założył w nim pierwszą aptekę w Pradze. Znak domu, czyli portal nad drzwiami z 1559 roku przedstawia św. Wacława na koniu ze złotą podkową.






 

Biały Anioł (U bílého anděla), numer 35/239
 
Barokowy dom z gotyckimi piwnicami, przebudowany w 1870 roku. Tablica pamiątkowa wspominająca, że latach 1866-1872 mieszkał tam badacz Holub. Między oknami I piętra widnieje rzeźba uskrzydlonej kobiecej postaci.






 

Czarna Madonna (U černé Matky Boží), numer 36/221
 
Renesansowa kamienica z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

 
U žaláře sv. Jana, numer 40/223 

 
Gmach z przełomu XVII i XVIII wieku. Pamiątkowa tablica informująca, o pobycie znanego pisarza Kampera.


 
Pod Złotą Gwiazdą (U Zlaté Hvězdy), numer 48/171

 
Pierwotnie gotycka kamienica z XVII wieku z późniejszymi  elementami barokowymi, położona przy schodach zamkowych. 


 Widok na Nerudovą ze schodów zamkowych







        



Brak komentarzy: