wtorek, 19 kwietnia 2016

MINERVE – Miasteczko „zawieszone” na skale






W języku oksytańskim nazywa się Menerba. Nazwa pochodzi od Minerve, rzymskiej bogini sztuki, mądrości, nauki i literatury, która jest symbolem zakonu Iluminatów. W starożytności Rzymianie budowali w okolicy świątynię ku jej czci.



W lipcu 1210 roku Krzyżacy dowodzeni przez Simona de Montfort zaatakowali Minerve, gdzie schronienie znaleźli uciekinierzy z Béziers. Dzięki heroicznej postawie wicehrabiego Guilhema i jego garnizonu liczącego 200 żołnierzy, oblężenie trwało aż 10 tygodni. Wojska papieskie użyły czterech katapult, z których największych zniszczeń dokonała machina zwana Malevoisine, czyli Zły SąsiadPo kapitulacji obiecano wolność 180 obrońcom, jednak dopiero po zmianie wiary na katolicyzm. Kiedy się nie zgodzili, spalono ich na stosie. O masakrze przypomina kamień z wymalowanym na biało ptakiem oraz oksytańskim napisem.  



 Jedna z katarskich pieśni w języku oksytańskim opisuje tragiczne wydarzenia w Minerve. Oto jej fragment;
Wilhelm i jego dzielni ludzie zostali zamknięci w zamku,
obrońcy francuscy z Szampanii, Bretanii, Anjou, Fryzji i Niemiec.
Walczyli, nie zdradzili swojej wiary i zostali spaleni żywcem.
I nic nie zostało po nich dla tych, którzy ocaleli”.




Minerve położone jest nad wapiennym wąwozem, który ciągnie się kilometrami od wioski Saint-Jean de Minervois. Znajdująca się poniżej rzeka Cesse zdaje się znikać i chować w ogromnym naturalnym tunelu. Niektóre z licznych jaskiń są udostępnione do zwiedzania. Miasteczko wygląda jakby zostało „żywcem” wyjęte ze średniowiecza. Brukowane uliczki, które prowadzą na mury oraz pozostałości po zamku- ośmiokątnej wieży obronnej. Niektórzy z mieszkańców po otwarciu okna, widzą przepaść rzędu kilkudziesięciu metrów.


Do „centrum” prowadzi kamienny most poniżej, którego znajduje się miejscowy cmentarz. Dla zachowania pradawnego klimatu, parking dla samochodów lub autobusów
z turystami ulokowany jest około 500 metrów od miasteczka. Warto zaznaczyć, iż Minerve zamieszkuje nieco ponad 100 osób.



Choć znacznie mniej znane i popularne niż inne miejscowości, jak Carcassonne czy Béziers, Minerve powinno być obowiązkowym punktem podczas planowanej wycieczki do Langwedocji. Zauroczy nie tylko miłośników historii, czy pasjonatów wąwozów i jaskiń, ale także każdego, kto choć na chwilę chciałbym „przenieść” się w czasie, kilkaset lat wstecz.











Brak komentarzy: