sobota, 10 września 2016

Dawna stolica krzyżaków, to nie tylko miasto dla zakochanych




     "Miasto zakochanych, Carcassonne wschodu, Kraków północy, Miasto dziewięciu Wzgórz". To tylko kilka z określeń, jakimi nazywane jest Chełmno. Liczące 20 tysięcy mieszkańców miasto położone jest w Dolinie Wisły, między Toruniem i Bydgoszczą na południu oraz Grudziądzem na północy. 


Jego nazwa pochodzi od słowa chełm oznaczają dawniej wzgórze. Dawny krzyżacki gród, który jako pierwszy w Polsce otrzymał prawa magdeburskie wzbogacone o elementy prawa węgierskiego i flamandzkiego. Powstałem w ten sposób „prawo chełmińskie” wykorzystywano do lokowania innych miast ze wschodniego pomorza- ich ulice miały szerokość 2.5 „pręta chełmińskiego”, czyli około 11 metrów. Chełmno było pierwszą stolicą państwa krzyżackiego. Pod koniec XVIII stulecia jego filia Uniwersytetu Jagielońskiego Akademii Chełmińskiej należała do najlepszych w kraju. 


Miasto szczyci się sporą liczbą świetnie zachowanych zabytków oraz zielonymi terenami zachęcającymi do pieszych wędrówek. Jego najważniejsze ceglane budynki umieszczono na liście Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. 



Perełką jest XVI-wieczny renesansowy ratusz, w którym mieści się Muzeum Ziemi Chełmińskiej.



Zakochane pary koniecznie muszą zajrzeć do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, bowiem przechowywane są tam relikwie św. Walentego.


Dawny cysterski zespół klasztorny z kościołem św. Jana Chrzciciela i Jana ewangelisty należy do najstarszych w tej części Polski.



Prawie w całości zachowane mury miejskie z kilkoma basztami są zaliczane do najdłuższych w kraju.


Na Starówce podziwiać można zabytkowe kamienice, w tym kilka z murów pruskiego.




Od wschodu do miasta prowadzi okazała Brama Grudziądzka. 


Wieża ciśnień pochodzi z 1899 roku. 


Chirurg Ludwik Rydygier przeprowadził w 1880 roku pierwszą w Polsce operację częściowego wycięcia żołądka. 



Wizyta w Chełmnie to wspaniała okazja, żeby "zobaczyć" świat z epoki krzyżaków. Choć Krzyżacy nie wybudowali w mieście zamku, to jednak nie bez powodu przez kilkadziesiąt lat było ono stolicą ich zakonu. 







Brak komentarzy: