środa, 16 września 2015

Sibiu- rumuńskie centrum kultury, nauki i przemysłu




Średniej wielkości miasto (niespełna 200 tysięcy mieszkańców) zasłużenie zyskało tytuł Kulturalna Stolica Europy w 2007. Mnogość zabytków, zwłaszcza wszelakiej maści muzeów, potrafi przyprawić o zawrót głowy. Szczególnie, jeśli w planach ma się przeznaczone jedynie dwa dni na zwiedzenie tego niezwykłego miejsca. Na szczęście Sibiu nie jest rozległe, więc nie ma potrzeby korzystania z samochodu lub transportu miejskiego, żeby dotrzeć do wszystkich najważniejszych obiektów. Podstawą jest jednak dobry przewodnik i mapa miasta. 

Przy Piaţa Mare (Duży Rynek) o wymiarach 142 na 93 metry znajduje się wiele interesujących budowli. Kilka z uroczych kamienic „pamięta” czasy średniowiecza. Warto przyjrzeć się charakterystyczny oknom dachowym, które są przez mieszkańców nazywane „Oczami Miasta”. 















                  "Oczy Miasta" zdają się śledzić każdy ruch mieszkańców i turystów 

 

                  Zabytkowy Ratusz, jeden z najładniejszych w całym Siedmiogrodzie

W zachodniej pierzei rynku wznosi się Muzeum Naţional Brukenthal. Barokowy budynek z 1785 roku powstał jako rezydencja barona Samuela von Brukenthala, który w latach 1777-1787 był gubernatorem Siedmiogrodu. Wewnątrz można podziwiać imponującą kolekcję zbiorów (ponad 1000 obrazów) barona. Jest to najstarsze Muzeum w Rumunii. 




W północnej część rynku można podziwiać Biserica Parohiala Romano-Catolică Sf. Treime (kościół farny św. Trójcy). Jego budowę zapoczątkowali Jezuici w 1726 roku, a w 1733 roku zakonserwował ją biskup Siedmiogrodu Georg von. Zorger. Świątynia prezentuje styl barokowy. W 1904 roku malarz Ludwig Handler pokrył ściany freskami. Wieżę dobudowano w 1738 roku. W kościele spoczywa generał Otto Ferdynand de Abensberg, który dowodził armią austriacką w Transylwanii w latach 1744-1747.






Przejście pod wieżą ratuszową prowadzi na Piaţa Mică (Mały Rynek), który wyróżnia się niezwykłą malowniczością. Wokół znajduje się kilka wartych zwiedzenia muzeów.    





Nad ulicą oddzielającą północną pierzeję rynku od zachodniej wznosi się Podul Minciunilor (most kłamców), pierwszy odlany z żelaza most w Rumunii w połowie XIX wieku. Według legendy, jeśli przejdzie się po nim kłamca, to most runie. Znanym kusicielem losu był Nicolae Ceausescu wygłaszający na nim przemówienia do mieszkańców.





Most kłamców prowadzi do jednego z najcenniejszych zabytków miasta – Biserica Parohiǎla Evanghelicǎ (ewangelicki kościół parafialny) z charakterystyczną wieżą (tak zwana Ferula) z czterema mniejszymi wieżyczkami. Świątynia powstała w latach 1320-1520 oraz w 1544 roku i była użytkowana przez katolików. Wzniesioną ją na miejscu wyburzonej rumuńskiej bazyliki. W 1448 roku dodano kaplicą przy zachodniej ścianie. W 1471 roku rozpoczęto kolejną przebudową: poszerzono zakrystię, a nad południową nawą wybudowano emporę (galeria). Pod jedną z płyt nagrobnych umieszczona jest inskrypcja „Mihnea cel Rǎu” (Michał Zły)- syn Włada Palownika, zamordowany przed kościołem. 





Na południe od Piaţa Mare ciągną się dobrze zachowane mury miejskie. Idąc wzdłuż murów warto przyjrzeć się kilku ciekawym wieżom. Jedna z nich – Turnus Dulgherilor (wieża Stolarzy) zamyka obwarowania od południowego zachodu. Jej fundamenty wzniesiono z kamienia na początku XV wieku (reszta umocnień powstała z cegły w połowie XVI wieku). Kolejną baszta połączona jest z wieżą Stolarzy murem z wewnętrzną galerią. Turnus Olărilor (wieża garncarzy) zbudowano w XVI wieku. Ma kwadraturą masywną podstawę z wieloma otworami strzelniczymi w murach. Przed obydwoma wieżami można spotkać rzemieślników ze swoimi wyrobami. 


 Wieża garncarzy


                                             

                                                        Wieża Stolarzy    


 



   

        Sibiu to bez wątpienia obowiązkowy punkt na trasie każdej wycieczki do Sidmiogrodu! 

 
























 

 

 

 

 

     

 









Brak komentarzy: