poniedziałek, 28 września 2015

Siedmiogród – kulturowe i geograficzne centrum Rumunii



Nazwa pochodzi od łacińskiego Trans Silvania, co znaczy „kraina za lasem”, bowiem w średniowieczu od zachodu oddzielały go gęste bory i lasy. Używali jej Węgrzy, którzy zamieszkiwali głównie północno-wschodnią Szeklerszczyznę. Z kolei Niemcy region określali słowem Siebenbürgen, czyli „siedem grodów”, od 7 warownych miast założonych przez niemieckich Sasów; Sighişoara, Sebeş, Orăstie, Miercurea-Ciuc, Nocrich, Cincu i Rupea. Naprawdę jednak były to samodzielnie okręgi administracyjne i sądowe z prowincji Königsboden, skupione wokół stolicy Hermannstadt- dzisiejsze miasto Sibiu. 


Siedmiogród to najbogatszy i najprężniej rozwijający się region dzisiejszej Rumunii, który ma wiele do zaoferowania turystom; świetnie zachowane ufortyfikowane twierdze, miasteczka ze średniowiecznym klimatem czy malownicze wioski. Wschodnie i Południowe Karpaty, to wymarzony raj dla miłośników górskich wędrówek. 


Pomimo coraz większej popularności pośród turystów, Siedmiogród wciąż pozostaje regionem relatywnie tanim, z dobrze rozbudowaną bazą noclegową. Liczne pola namiotowe
i ośrodki kempingowe mieszczą się niemal w każdej większej miejscowości. Można porozumieć się po angielsku, choć znacznie łatwiej dogadać się po niemiecku, węgiersku lub w którymś z języków romańskich. 


Chyba najlepszym środkiem transportu jest własny samochód. Paliwo należy do najtańszych w Europie, jednak przy wjeździe do kraju trzeba wykupić winietę, która obowiązuje na wszystkie drogi. Na szczęście miesięczna opłata dla samochodu osobowego, to jedyne 7 euro. Najlepiej jest wcześniej zarezerwować sobie kilka noclegów w miejscowościach, które chce się zobaczyć. Zwykle na zwiedzenie jednego z miast wystarczy dzień, góra dwa. 











































Brak komentarzy: